Wizualizacja danych przy pomocy map zyskuje coraz większą popularność. Wydaje się to być logicznym kierunkiem. Wykresy oparte na mapach, w czytelny i przyswajalny dla odbiorcy sposób prezentują płaskie dane powiązane z jednostkami geograficznymi. A takich, z roku na rok, gromadzimy coraz więcej. Coraz większa także jest potrzeba ich obróbki i analizy.

Excel, wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, od kilku lat rozwija narzędzia pozwalające wykonywać wizualizacje geograficzne. W wydaniu z 2013 roku premierę miał dodatek o nazwie „Power Map”. W późniejszych wersjach został on fabrycznie wbudowany w Excela i pod zmienioną nazwą – „Mapy 3D” – funkcjonuje obecnie. Moim zdaniem, narzędzie to proponuje ciekawe rozwiązania, aczkolwiek jest mało wydajne i dość toporne w obsłudze.

Alternatywnym sposobem na prezentację danych geograficznych w aplikacji Excel jest zupełnie nowy rodzaj wykresów – kartogram. Narzędzie jest banalne w obsłudze i pozwala na dynamiczną pracę z danymi oraz ich szybką analizę. Sama zasada działania jest bardzo podobna jak w standardowych wykresach. Różnica polega na tym, że tutaj wyniki zamiast przy pomocy linii czy kolumn, prezentowane są na odpowiednich mapach.

Wykres typu Kartogram – wizualizacja danych na mapie w Excel

Kartogram jest dostępny na karcie „Wstawianie” w grupie „Wykresy” pod ikoną globusa:

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Kilka ważnych informacji dotyczących kartogramu, o których nie wspomniałem wcześniej:

  • narzędzie dostępne w Excelu 2016 i nowszych;
  • umożliwia prezentowanie danych wg kategorii i wartości;
  • na jednym wykresie przedstawiamy jedną serię danych.

W jednym z ostatnich wpisów opisywałem nowe typy danych dostępne w Excel . Wspominałem tam o możliwości zaczytywania danych geograficznych bezpośrednio do Excela bez ich ręcznego wyszukiwania w sieci. W tym wpisie zademonstruję jak połączyć dwie funkcjonalności – pobieranie danych geograficznych oraz ich prezentację na kartogramie.

Mapa Kartogram dla krajów

W pierwszym wariancie zaprezentuję możliwości kartogramu na przykładzie krajów europejskich. Do arkusza wklejamy listę państw, które chcemy przeanalizować. Zaznaczamy je i z karty „Dane” wybieramy typ „Geografia”. Jeśli zawartość wiersza zostanie poprawnie rozpoznana to nazwa kraju automatycznie zmieni się na angielską, z ikoną mapy po lewej stronie. Przy problematycznych nazwach należy się wspomóc wyszukiwarką dostępną w prawej części okna arkusza. Geograficzny typ danych umożliwia zaczytywanie wielu różnych wskaźników. Na potrzeby tego wpisu wybrałem „Powierzchnię”. Wartości dla pierwszego kraju zaczytałem formułą =A2.Area, którą przeciągnąłem na kolejne wiersze.

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Dane mamy przygotowane. Pora na wstawienie kartogramu. Zaznaczamy nasz obszar danych i z kraty „Wstawianie” dodajemy wykres typu „Kartogram”. Wstawiona została mapa świata, ma której widzimy zakolorowaną część krajów europejskich.

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Aby poprawić czytelność wizualizacji klikamy w mapę i skrótem Ctrl + 1 przechodzimy do menu bocznego pod nazwą „Formatowanie serii danych”. W opcjach serii zmieniamy obszar mapy na „Tylko regiony z danymi”. Teraz widzimy tylko obszar obejmujący Europę. Dodatkowe opcje umożliwiają m. in. zmianę kolorów, dodanie / usunięcie legendy, edycję tytułu wykresu. Zasada jest bardzo podobna jak przy standardowych wykresach.

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Mapa Kartogram dla województw

Zaczynamy identycznie jak w poprzednim punkcie z tą różnicą, że dodajemy 2 kolumny z nazwami województw. W dalszej części wyjaśnię powód tego zabiegu. Pierwszą kolumnę oznaczamy geograficznym typem danych. Tym razem Excel zadziałał bezbłędnie i rozpoznał wszystkie lokalizacje zmieniając ich nazwy na angielskie. Nawiasem mówią to mam nadzieję, że geograficzny typ danych zostanie dopracowany i automat nie będzie zmieniał nazw na angielskie. Pracowanie na nich jest dość irytujące.
Dla województw wizualizować będziemy ich populacje. Do tego celu w komórce C2 wstawiamy funkcję =A2.Population i przeciągamy ją do samego dołu. Widać, że wszystkie wartości zostały zaczytane.

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Niestety, wykres typu kartogram, nie jest w stanie rozpoznać angielskich nazw, które wskoczyły w miejsce polskich w pierwszej kolumnie. To spora niekonsekwencja ze strony Microsoftu. Oby zostało to ujednolicone. Z tego powodu w 2 kolumnie dodaliśmy drugi raz nazwy województw. Bez nich nie bylibyśmy w stanie zbudować kartogramu. Dodatkowo pomogą nam w rozszyfrowaniu części angielskich odpowiedników z kolumny 1.
Zaznaczamy zawartość kolumn B i C i z karty „Wstawianie” wybieramy kartogram. W tym przypadku widzimy od razu sam obszar Polski i nie musimy tego doprecyzowywać w opcjach. Dla urozmaicenia możemy dodać etykiety danych pokazujące wartości dla każdego województwa.

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Mapa Kartogram dla własnych regionów

Na kartogramie oprócz wartości liczbowych możemy prezentować także kategorie. Opcja jest przydatna gdy jakiś obszar chcemy podzielić i przedstawić wg określonych regionów. Przykładowo chcielibyśmy podzielić Polskę na 3 regiony A, B i C. W tym celu do nazw województw przypisujemy odpowiedni znak regionu. Następnie zaznaczmy dane i wstawiamy kartogram.

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Jeśli województwa okażą się zbyt ogólnym podziałem dla naszych regionów to możemy zastosować analogiczny podział tylko dla mniejszych jednostek – powiatów. Niestety silnik map Bing obsługujący kartogramy nie rozpoznaje nazw wszystkich powiatów. Częściowo wynika to z tego, że niektóre polskie powiaty mają identyczne nazwy.

Wykres typu Kartogram - wizualizacja danych na mapie w Excel

Kartogram umożliwia zejście do jeszcze węższych jednostek niż powiaty. Z jego pomocą przeanalizujemy jednostki geograficzne odpowiadające kodom pocztowym.

Podsumowanie

Nowy typ wykresów w postaci kartogramu umożliwił łatwe prezentowanie danych (np. sprzedażowych czy statystycznych) w odniesieniu do jednostek geograficznych wizualizowanych na mapach. Szczególnie interesująco wygląda to w połączeniu z nowym, geograficznym typem danych (kliknij, aby dowiedzieć się więcej na ten temat). Szeroki wachlarz możliwości jakie oferuje kartogram na pewno skłoni sporą ilość użytkowników Excela do korzystania z tego narzędzia. Tym bardziej, że coraz więcej analiz jest prowadzonych w oparciu o dane przedstawione na mapach. Kolejną zaletą kartogramu jest prostota jego obsługi – działa analogicznie jak standardowe wykresy Excel. Niestety kartogramy, jak każda nowa funkcjonalność, wymaga jeszcze dopracowania i kilku poprawek. Oby niedoróbki zostały rozwiązane nie później niż z kolejną wersją Excela.



1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...


Powiązane

Jedna odpowiedż na “Wykres Kartogram – wizualizacja na mapie w Excel”

  1. […] sprzedażowymi oraz możliwość ich prezentacji na mapach w postaci wykresu typu kartogramu (przeczytaj więcej na ten temat). Fakt, że dane określające nazwy jednostek administracyjnych czy szerokość i długość […]

Komentarze